top of page
  • Instagram

 Gut and Psychology/Physiology Syndrome

Zespół GAPS

Pojęcie GAPS - zespół jelita-mózg lub jelita-narządy wskazuje zależność pomiędzy stanem układu pokarmowego a różnymi zaburzeniami ze strony psychicznej oraz poznawczej, takimi jak trudności w uczeniu się, dysleksja, zaburzenia nastroju, odżywiania, depresja, autyzm, ADHD i wiele innych, a także objawiające się schorzeniami ze strony fizycznej, takimi jak choroby autoimmunologiczne, , alergie, egzema, astma, fibromialgia, artretyzm, choroby układu pokarmowego (IBS, refluks, zapalenie żołądka, WZJG, itp), zaburzenia hormonalne (np. PCOS, endometrioza, zaburzenia pracy tarczycy) oraz wiele innych.

Gdy układ pokarmowy nie działa poprawnie, a bariera jelitowa jest rozszczelniona, miejsce to zamiast być źródłem odżywienia dla organizmu, staje się źródłem toksyn, co upośledza pracę pozostałych organów, komórek i tkanek. Zazwyczaj objawia się to symptomami z wielu różnych części naszego organizmu, który w ten sposób informuje nas o problemie. 

 

W wyniku tego, osoby z zespołem GAPS to często osoby, które usłyszały w swoim życiu wiele razy, że ich choroba jest trudna lub nawet niemożliwa do uleczenia, a pomocą dla nich mogą być jedynie terapie wyciszające ich objawy.

Jednak protokół GAPS skupia się na prawdziwych przyczynach chorób, dzięki czemu udaje się wrócić do zdrowia, wycofać całkowicie lub częściowo objawy chorób, a osoby z chronicznymi schorzeniami mają możliwość cieszyć się życiem, na jakie zasługują!

Dieta GAPS

Dieta GAPS to kompleksowy protokół zdrowotny, który ma na celu regenerację jelit, odbudowę mikrobiomu jelitowego i przywrócenie równowagi w organizmie. Składa się z dwóch głównych części - Diety Wstępnej i Pełnej Diety GAPS. Protokół opiera się na naturalnych, nieprzetworzonych produktach i wyklucza składniki, które mogą uszkadzać jelita lub zaburzać nasz mikrobiom. 

 

Podstawą Diety GAPS są:

  • Buliony i wywary - dostarczające cegiełek do odbudowy komórek nabłonka jelitowego, tym samym umożliwiając regenerację układu pokarmowego,

  • Produkty fermentowane - domowe kiszonki oraz fermentowany min. 24 h nabiał, które są źródłem korzystnych bakterii kwasu mlekowego oraz prozdrowotnych drożdży,

  • Zdrowe tłuszcze - niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, hormonalnego, a także stanowiące budulec.​

  • Mięso, ryby, jaja oraz podroby - źródło dobrze przyswajalnych witamin, minerałów i składników odżywczych.

  • Warzywa i owoce - głównie sezonowe, pochodzące z jak najlepszych źródeł, dostarczają cennych witamin i antyoksydantów oraz wspomagają naturalną detoksykację organizmu.

Dieta GAPS to nie tylko sposób żywienia – to terapia odżywcza, która może wspierać leczenie wielu problemów zdrowotnych, zarówno u dzieci jak i dorosłych.

bottom of page